تملک آنادارکو توسط اکسیدنتال با ۵۷ میلیارد دلار
فاتیما رضایی
تملک آنادارکو توسط اکسیدنتال با ۵۷ میلیارد دلار
شرکت نفت خام اکسیدنتال Occidental مستقر در هوستون تگزاس، یک موافقتنامه قطعی امضا کرده است که به موجب آن، اکسیدنتال شرکت نفت آنادارکو Anadarko را با قیمت ۵۷ میلیارد دلار از جمله با درنظر گرفتن بدهی آنادارکو به تملک خود در می آورد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، شرکت نفت خام اکسیدنتال Occidental مستقر در هوستون تگزاس، یک موافقتنامه قطعی امضا کرده است که به موجب آن، اکسیدنتال شرکت نفت آنادارکو Anadarko را با قیمت 57 میلیارد دلار از جمله با درنظر گرفتن بدهی آنادارکو به تملک خود در می آورد.

حدود یک ماه گذشته، اعلام شد که شرکت شورون در موافقتنامه ای خواستار خرید همه سهام منتشر شده و به فروش رسیده آنادارکو به صورت یک معامله سهام و نقدی به ارزش 33 میلیارد دلار و به عبارتی 56 دلار برای هر سهم (در صورتی که اکسیدنتال پیشنهاد 59 دلار برای هر سهم داده است) شده بود و بر اساس قیمت نهایی شورون در 11 آوریل و بر اساس شرایط موافتنامه، سهامداران آنادارکو 0.3869 سهم شورون و 16.25 دلار نقد به صورت نقدی بابت هر سهم آنادارکو دریافت می کرد و ارزش نهایی مخاطره پذیری معامله 50 میلیارد دلار بود.

اما در 29 آوریل، شرکت آنادارکو قصد خود برای مذاکره با شرکت اکسیدنتال در مورد پیشنهاد ۳۸ میلیارد دلاری (به صورت نقدی و سهامی) این شرکت برای خرید آنادارکو را اعلام کرد. در حالی که آنادارکو برای واگذاری خود به شرکت شورون به ارزش ۳۳ میلیارد دلار به توافق رسیده بود، اما در همین حین در حال بررسی پیشنهاد بالاتر شرکت اکسیدنتال بود و از شرکت شورون در خواست کرد که اگر می خواهند پیشنهاد خود را افزایش دهند، ولی شورون این خواسته را رد کرد چرا که به گفته مقامات این شرکت، شورون نمی خواست وارد جنگ مزایده شود. آنادارکو با در اختیار داشتن ۲۵۰ هزار جریب از سازند پرمیان و مجاورت این زمینها با محدوده زمینهای شرکت های اکسیدنتال و شورون، مورد توجه هر دو شرکت قرار دارد. بالاخره، اکسیدنتال 29 آوریل پیشنهاد خرید خود را ارائه داد. بر اساس آن اکسیدنتال نصف مبلغ را به صورت نقدی و نصف باقیمانده را با استفاده از سهام شرکت خود خواهد پرداخت. اما شرکت شورون قرار بود ۲۵ درصد از مبلغ توافقی را به صورت نقد و سهاممابقی را با استفاده از سهام خود بپردازد.

«ویک هولوب» رییس و مدیر عامل «اکسیدنتال» گفت: این انتقال مهیج، یک رهبر جهانی انرژی با پورتفولیوی در کلاس جهانی، توانمندیهای عملیاتی اثبات شده و نقدینگی بالا را ایجاد خواهد کرد.

این انتقال همچنین اکسیدنتال را به عنوان بزرگترین مجری در مناطق سودآور نفت و گاز جهانی با توانایی تحویل رشد تولید 5 درصد از طریق سرمایه گذاری در پروژه های با بازده صنعتی بالا، تثبیت می کند.

این معامله، استدلال راهبردی و مالی برای همه سهامداران را فراهم می کند، بدینصورت که برتری عملیاتی و فنی اکسیدنتال را با پورتفولوی آنادارکو، به کار برده، موقعیت رهبری اکسیدنتال را در پرمیان افزایش داده و پورتفولیو را با جریان نقدی آزاد اضافی موجد دارایی، تقویت می کند. همچنین یک رهبر جهانی انرژی در مقیاس و تخصص بالا برای رهبری انرژی به صورت یک آینده با کربن کم ایجاد کرده و  فرصتهای هم افزایی با تاثیر بالا و بهره وری هزینه سرمایه ای را ارائه می کند.

اکسیدنتال همچنین وارد یک موافقتنامه الزام آور برای فروش داراییهای آنادارکو در الجزایر، غنا، موزامبیک و آفریقای جنوبی به توتال به مبلغ 8.8 میلیارد دلار شده است.

نظرات: