خرید شرکت آنادارکو توسط شورون به مبلغ 33 میلیارد دلار
غول جدید نفتی متولد می شود
غول جدید نفتی متولد می شود
شرکت شوورن Chevron وارد یک موافقتنامه قطعی با شرکت نفت خام آنادارکو Anadarko برای خرید همه سهام منتشر شده و به فروش رسیده آنادورکو به صورت یک معامله سهام و نقدی به ارزش ۳۳ میلیارد دلار و به عبارتی ۵۶ دلار برای هر سهم شده است. بر اساس قیمت نهایی شورون در ۱۱ آوریل و بر اساس شرایط موافتنامه، سهامداران آنادارکو ۰.۳۸۶۹ سهم شورون و ۱۶.۲۵ دلار نقد به صورت نقدی بابت هر سهم آنادارکو دریافت خواهند کرد. ارزش نهایی مخاطره پذیری معامله ۵۰ میلیارد دلار است.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،شرکت شوورن Chevron  وارد یک موافقتنامه قطعی با شرکت نفت خام آنادارکو Anadarko برای خرید همه سهام منتشر شده و به فروش رسیده آنادارکو به صورت یک معامله سهام و نقدی به ارزش 33 میلیارد دلار و به عبارتی 56 دلار برای هر سهم شده است. بر اساس قیمت نهایی شورون در 11 آوریل و بر اساس شرایط موافتنامه، سهامداران آنادارکو 0.3869 سهم شورون و 16.25 دلار نقد به صورت نقدی بابت هر سهم آنادارکو دریافت خواهند کرد. ارزش نهایی مخاطره پذیری معامله 50 میلیارد دلار است.

خرید آنادارکو به صورت قابل توجهی از هم اکنون سود (ارزش سهام) بالادستی شورون را افزایش داده و به صورت زیادی موقعیت پیشرو آن را تقویت کرده و باعث جلب توجه حوزه های منابع شیل، آبهای عمیق و گاز طبیعی شده است. به علاوه در یک شرکت موفق میان دستی که داراییهایش به خوبی با موقعیتهای بالادستی شرکتها ترکیب شده، که توانمندیهای اقتصادی و اجرایی شان را افزایش خواهد داد.

«مایکل ویرث» رییس و مدیر عامل شورون گفت:«این معامله باعث تقویت هرچه بیشتر شورون خواهد شد.» وی افزود: «ترکیب داراییهای اصلی و باکیفیت بالای آنادارکو با پورتفولیوی پرسود ما، موقعیت مان را در حوزه «پرمیان Permian» تقویت کرده و باعث توانمندی ما در آبهای عمیق خلیج مکزیک شده و کسب و کار ال ان جی ما را رشد خواهد داد. این معامله فرصتهای رشد جذابی در مناطقی که شورون فعال است برای تقویت عملیاتی شورون و تاکید بر تعهدمان به سرمایه گذاریها با چرخه کوتاه مدت و بازگشت سود بالاتر ایجاد می کند.»

«ال واکر» رییس و مدیرعامل آنادارکو هم اظهار داشت: «ادغام استراتژیک شورون و آنادارکو یک شرکت قویتر و بهتری با داراییها، پرسنل و فرصتها در کلاس جهانی تشکیل خواهد داد.»

منافع و مزایای این معامله عبارتند از:

سازگاری راهبردی قوی: داراییهای آنادارکو سود شورون را در مجموعه متنوعی از داراییها اعم از شیل و تایت اویل، آبهای عمیق و ال ان جی افزایش خواهد داد.

در زمینه شیل و تایت اویل؛ ادغام دو شرکت یک کریدور با عرض 75 مایل در حوزه جذاب «دلاور Delaware » ایجاد کرده و موقعیت پیشرو شورون را به عنوان تولید کننده در پرمیان گسترش خواهد داد.

در زمینه آبهای عمیق؛ این ادغام، حاشیه سود (دارایی خالص) موجود شورون را در آبهای عمیق خلیج مکزیک افزایش خواهد داد و از هم اکنون شورون به عنوان یک تولید کننده پیشرو درآمده و شبکه زیرساختار آبهای عمیق آن را توسعه می دهد.

در زمینه ال ان جی هم شرکت شورن یک منبع دیگر در کلاس جهانی در موزامبیک را برای پشتیبانی از تقاضای رو به رشد ال ان جی به دست خواهد آورد. این ناحیه یک پروژه میدان سبز بسیار باصرفه و آماده در نزدیکی بازارهای عمده به شمار می رود.

هم افزاییهای چشمگیر عملیاتی و سرمایه ای: انتظار می رود این معامله به هم افزاییهای هزینه جاری 1 میلیارد دلاری در برابر کاهش هزینه های مالیاتی و سرمایه به میزان 1 میلیارد دلار در یک دوره یک ساله بسته شدن قیمت سهام، دست یابد.  

افزایش نقدینگی آزاد و درآمد هر سهم: شورون پیش بینی می کند که این معامله برای درآمدها و نقدینگی آزاد در هر سهم یک سال پس از بسته شدن قیمت آن با قیمت 60 دلار برای هر بشکه نفت برنت، افزایش به همراه باشد.

فرصت پورتفولیوی سودآور بالا: شورون در نظر دارد 15 تا 20 میلیارد دلار داراییهای سرمایه ای اش را بین سال 2020 تا 2022 رد کند. از این درآمدها (سودها) برای کاهش بیشتر بدهی و بازگشت سرمایه نقدی اضافی به سهامداران استفاده خواهد شد.

*فاتیما رضایی

منبع:

https://www.chevron.com/stories/chevron-announces-agreement-to-acquire-anadarko

نظرات: